do-kuchni-szklo

Jak wybrać odpowiednie szkło do kuchni?

0 Shares
0
0
0

W wielu domach kuchnia jest jednym z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń. To tutaj przyrządzane są posiłki, zmywane naczynia i przechowywana żywność. Może to prowadzić do szybszego powstawania zabrudzeń w otoczeniu. Z tego powodu do kuchni warto wybierać takie rozwiązania aranżacyjne, które są jednocześnie atrakcyjne i funkcjonalne. Jedną z propozycji łączących te cechy jest szkło na ścianę nad blatem

Czy szkło w kuchni jest praktyczne?

Panel szklany między szafkami w kuchni to świetna alternatywa dla tradycyjnych płytek. Gładka tafla wygląda bardzo efektownie i doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Duży wybór kolorów oraz wzorów umożliwia dopasowanie do różnych stylów aranżacyjnych. Poza walorami wizualnymi szkło do kuchni jest także praktycznym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do płytek, jego powierzchnia jest jednolita, brud nie gromadzi się w fugach ani zakamarkach. Szkło na ścianę jest łatwe do czyszczenia. Wystarczy wytrzeć je ściereczką lub papierowym ręcznikiem z dodatkiem detergentu. 

Szkło do kuchni: jakie wybrać?

Decydując się na umieszczenie szkła na ścianie, można dokonać wyboru spośród różnych rodzajów tego materiału wykończeniowego. Najpopularniejsze opcje to:

  • szkło zwykłe
  • szkło hartowane
  • szkło laminowane

Różnią się między sobą wytrzymałością oraz ceną. Poza rodzajem szkła można wybrać taką opcję wykończenia, by pasowała do stylu, w jakim urządzona jest kuchnia. Dostępne jest szkło w ogromnym wyborze jednolitych kolorów, z grafikami, motywami oraz wzorami. W bardziej stonowanych aranżacjach dobrze będzie prezentowało się szkło do kuchni przezroczyste lub mleczne.

Szkło do kuchni: hartowane czy nie?

Często rozważany jest dylemat szkło zwykłe czy hartowane? Szkło hartowane ma bezspornie wiele zalet. Jest bardziej wytrzymałe niż zwykłe szkło, zarówno pod kątem uszkodzeń mechanicznych, jak i odporności na gwałtowne zmiany temperatury. Ta ostatnia kwestia jest najbardziej istotna w okolicach płyty grzewczej. Jest to miejsce, w którym dochodzi do dużych wahań temperatury. Dodatkowo panel szklany znajdujący się za palnikami jest narażony na uderzenia stawianymi lub podnoszonymi naczyniami. Z drugiej strony jednak duża różnica w cenie między szkłem zwykłym a hartowanym, przemawia na korzyść tego pierwszego. Warto wiedzieć, że mimo zagrożeń, pęknięcie szkła zdarza się niezwykle rzadko. W związku z tym, jako szkło na ścianę często stosuje się zwykłe szkło, umieszczając szkło hartowane jedynie w newralgicznych miejscach lub wcale. Niekiedy stosuje się także rozwiązanie polegające na docięciu zwykłego szkła tak, by jego krawędź znalazła się powyżej zasięgu płyty grzewczej. W miejscu najbardziej narażonym na wysoką temperaturę można umieścić cokół wykonany z płytek. 

Jak montować szkło nad blatem?

Szkło na ścianę można zamontować na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należą:

  • przyklejenie szkła do ściany
  • mocowanie na listwach montażowych
  • montaż za pomocą śrub
  • montaż na dystansach

Warto pamiętać, że w pierwszej kolejności należy zamontować szafki kuchenne. Umożliwi to precyzyjne wymierzenie przestrzeni, w której znaleźć ma się panel szklany.

źródło: wszystkozeszkła.pl

0 Shares
You May Also Like