Bolesne doświadczenia z przeszłości związane z dorastaniem w rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym mogą być źródłem trudności w dorosłym życiu. Jednym ze sposobów, które pozwalają uporać się z nimi, jest psychoterapia DDA. Na czym ona polega i do kogo jest kierowana?
Psychoterapia DDA – na czym polega? Jakie formy może przyjąć?
Dzieci osób z problemem alkoholowym dorastają w dysfunkcyjnym środowisku. Żyją w ciągłym chaosie, stresie i niepokoju. Doświadczają odrzucenia i bezradności. Nie otrzymują od swoich opiekunów zdrowej formy wsparcia. Niejednokrotnie muszą również same zaspokajać swoje potrzeby, przez co czują się osamotnione. Wszystko to sprawia, że w dorosłym życiu mogą borykać się z różnymi trudnościami, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.
Jednym ze sposobów, które pozwalają uporać się z przykrymi doświadczeniami z przeszłości i dokonać zmian w teraźniejszości jest psychoterapia DDA. Może się ona odbywać zarówno w formie spotkań indywidualnych, jak i grupowych.
- Psychoterapia indywidualna. Jest skierowana dla osób, które mają problemy z dzieleniem się swoimi doświadczeniami z innymi i publicznym wyrażaniem uczuć. To spotkania sam na sam z psychoterapeutą, które pozwalają przepracować trudne dzieciństwo i zrozumieć źródło swoich zachowań, a także dokonać zmian w obecnym życiu, tak aby czerpać z niego radość i satysfakcję.
- Psychoterapia grupowa. Odbywa się w kilkuosobowych grupach, w obecności jednego lub dwóch psychoterapeutów. Dzięki niej osoba z syndromem DDA może poczuć, że nie jest osamotniona w problemie. Doświadcza również głębokiego uczucia akceptacji, wsparcia i zrozumienia. Psychoterapia grupowa skłania nie tylko do refleksji nad sposobem myślenia, ale również zmiany dotychczasowych zachowań.
Na uwagę zasługuje również psychoterapia DDA online. Jest ona tak samo skuteczna, jak psychoterapia prowadzona stacjonarnie, a jednocześnie zapewnia dostęp do specjalistów z różnych zakątków Polski.
Psychoterapia DDA – dla kogo jest przeznaczona? Objawy syndromu Dorosłych Dzieci Alkoholików
Psychoterapia DDA jest kierowana do osób, które pochodzą z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym i które borykają się z różnego rodzaju trudnościami wynikającymi z tego, że dorastały w dysfunkcyjnym środowisku rodzinnym, takimi jak:
- niska samoocena,
- poczucie niskiej wartości,
- wysoki samokrytycyzm,
- nadmierne i częste poczucie winy i wstydu,
- zaniedbywanie własnych potrzeb,
- poczucie pustki i osamotnienia,
- trudności w podejmowaniu decyzji,
- ukrywanie uczuć i nieumiejętność ich wyrażania,
- pesymizm,
- brak wiary w swoje możliwości,
- unikanie podejmowania wyzwań zawodowych i samorozwojowych,
- problemy z przeżywaniem radości.
Osoby z syndromem DDA często borykają się również z trudnościami w sferze relacji międzyludzkich. Wśród najczęściej pojawiających się problemów wymienić można:
- nadmierna odpowiedzialność za inne osoby,
- silna potrzeba kontrolowania innych,
- obawy przed bliskością,
- problemy z zaufaniem,
- nieumiejętność budowania bliskich relacji,
- izolowanie się od innych,
- tendencja do kłamania bez przyczyny,
- silna potrzeba akceptacji,
- problem z czerpaniem radości z bycia rodzicem,
- niechęć do posiadania dzieci.
Osobie doświadczającej syndromu DDA mogą również doskwierać objawy psychosomatyczne – drżenie rąk, nadmierna potliwość, omdlenia, szybki i płytki oddech czy też zawroty głowy. Dodatkowo jest ona bardziej narażona na rozwój różnych schorzeń o podłożu psychicznym, takich jak zaburzenia lękowe, stany depresyjne czy też problemy ze snem.
Co ważne, nie każda osoba, która dorastała w rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym będzie doświadczać symptomów syndromu DDA. Jego rozwój zależy bowiem od wielu czynników, w tym indywidualnych cech osobowościowych czy też specyficznych cech rodziny.
Borykasz się z objawami syndromu DDA? A może uważasz, że ktoś z Twojego otoczenia potrzebuje wsparcia? Skontaktuj się z psychoterapeutą i opowiedz mu o swoich problemach lub podejrzeniach. Pomoże Ci on podjąć odpowiednie działania.
źródło: Centrum Psychoterapii Passion for Life