bol-kregoslupa

Jak siedzący tryb życia wpływa na kręgosłup?

0 Shares
0
0
0

Rozwój technologii sprawił, że wiele osób większość czasu spędza na siedząco. W pracy przed monitorem komputera, a w domu przed ekranem telewizora lub laptopa. Cierpi na tym kręgosłup, który, choć jest w stanie wytrzymać spore obciążenia, z czasem zaczyna niedomagać. Dlaczego tak się dzieje? Jak siedzący tryb życia wpływa na kręgosłup?

Siedzący tryb życia a bóle kręgosłupa i schorzenia

 

Kręgosłup to najważniejszy element szkieletu człowieka. To właśnie na nim opierają się mięśnie i organy wewnętrzne. Dlatego już najmniejszy odczuwany w jego obrębie dyskomfort, powinien skłonić do refleksji. Najczęściej bowiem jest sygnałem ostrzegawczym.

Niestety, wiele osób bagatelizuje niepokojące symptomy i zamiast zgłosić się po kompleksową pomoc, maskuje dolegliwości przy pomocy tabletek lub maści przeciwbólowych. Taka strategia prowadzi donikąd. Objawy stopniowo nasilają się, aż w końcu ból zaczyna towarzyszyć człowiekowi permanentnie lub staje się nie do wytrzymania. Dopiero to skłania większość osób do poszukiwania remedium i zmiany codziennych nawyków.

Jak pokazuje praktyka, to właśnie siedzący tryb życia jest główną przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa. Powoduje bowiem zmianę napięcia mięśniowego, w wyniku której część mięśni niepotrzebnie się napina i przykurcza (np. mięśnie szyi), a część – nadmiernie rozciąga, a w efekcie osłabia (np. mięśnie grzbietu). Dochodzi wówczas do zaburzenia równowagi mięśniowej.

To właśnie dysbalans mięśniowy wywołuje:

  • bóle kręgosłupa (zwłaszcza odcinków szyjnego i lędźwiowego),
  • bóle i zawroty głowy,
  • drętwienie kończyn górnych,
  • zmęczenie mięśni (z uwagi na konieczność wykonywania cięższej pracy).

Siedzący tryb życia utrwala niewłaściwą postawę ciała. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran komputera lub telewizora sprawia, że głowa jest wysunięta do przodu, a tułów się pochyla. Powoduje to zwiększenie lordozy szyjnej i kifozy piersiowej i przyczynia się do powstawania tzw. garba. Efektem garbienia jest zniesienie lordozy lędźwiowej, co zwiększa obciążenie osiowe krążków międzykręgowych.

Dodatkowo brak ruchu prowadzi do odwodnienia krążków międzykręgowych, czego skutkiem jest w początkowej fazie wypuklina, a następnie – przepuklina dyskowa. Co ważne, zdarza się, że dolegliwości te powodują jedynie niewielki dyskomfort. Niemniej nie należy go bagatelizować. Przepuklina dyskowa może przekształcić się w sekwestr, który polega on na bolesnym jej oderwaniu się od krążka międzykręgowego.

Jak zadbać o kręgosłup?

 

Żeby uniknąć bólu, schorzeń i wad postawy, najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite zrezygnowanie z siedzącego trybu życia. Niestety, najczęściej jest to niemożliwe. Wiele współczesnych stanowisk pracy zakłada bowiem ciągłe przebywanie przed ekranem komputera. Istnieje jednak kilka sposobów pozwalających zniwelować skutki siedzącego trybu życia. Wśród najbardziej efektywnych wymienić można:

  • codzienna aktywność fizyczna – może to być spacer, jazda na rowerze czy też pływanie,
  • trening funkcjonalny – pozwala wypracować zdrowe nawyki ruchowe i wyeliminować dysbalans mięśniowy,
  • masaż – wzmacnia organizm zarówno fizycznie, jak i psychicznie,
  • rolowanie – łagodzi bóle, rozluźnia i poprawia elastyczność mięśni.

Istotną kwestią jest również odpowiednie zorganizowanie komputerowego stanowiska pracy. W internecie nie brakuje wskazówek, jak stworzyć najkorzystniejszą dla zdrowia przestrzeń. Coraz większą popularnością cieszą się również biurka do pracy na stojąco. Dzięki nim użytkownik zachowuje lepszą postawę ciała i często zmienia pozycje, co sprzyja zdrowiu kręgosłupa.

Siedzący tryb życia negatywnie wpływa na kręgosłup. Wywołuje ból i dyskomfort. Może być również przyczyną poważnych schorzeń. Dlatego warto o niego zadbać już dziś. Zupełne porzucenie siedzącego trybu życia nie zawsze jest możliwe, co jednak nie oznacza, że nie można skutecznie przeciwdziałać jego skutkom. Warto np. zdecydować się na trening funkcjonalny i włączyć aktywność fizyczną w codzienność. Już niewielka zmiana może poprawić komfort życia.

źródło: crsrehabilitacja.pl

0 Shares
You May Also Like