Czujniki laserowe – niezbędne w automatyzacji nowoczesnego przemysłu

0 Shares
0
0
0

W nowoczesnych systemach produkcyjnych powszechne zastosowanie znajdują czujniki laserowe. Przydają się one między innymi w systemach wykorzystywanych do bezkontaktowej kontroli oraz pomiaru z wysoką dokładnością (takich parametrów jak odległość, rozmiar czy szybkość przemieszczania się danych obiektów). Można stwierdzić, że czujniki laserowe w licznych aplikacjach okazują się koniecznością. Aby prowadzić nowoczesną produkcję, zgodnie z koncepcją Przemysłu 4.0 trzeba w nie zainwestować.

Czujniki laserowe – co należy o nich wiedzieć?

Czujniki laserowe nadają się do aplikacji, w których niezbędna jest wysoka precyzja tudzież szybkość działania. Produkty te emitują bardzo wąską wiązkę światła, dzięki czemu tworząca się na mierzonym obiekcie plamka ma niewielką średnicę. Urządzenia te są optymalnym rozwiązaniem dla nowocześnie prowadzonej produkcji. Co ważne, wykryją nawet mikroskopijne obiekty, wielkości ludzkiego włosa. Modele te zapewniają szeroki zakres pomiarowy i spory dystans do mierzonego obiektu, a zarazem gwarantują wysoką rozdzielczość. Czujniki laserowe używane są często podczas weryfikacji jakości produktu lub prawidłowego ułożenia detalu podczas obróbki.

Innowacyjna technologia laserowa zapewnia znakomitą liniowość i wysoką częstotliwość pomiarową. Profesjonalne czujniki optyczne takie jak di-soric, baumer, ifm, proxitron czy duometric to solidne i sprawdzone rozwiązania. Co ważne, czujnikami laserowymi dokonasz pomiarów wielu obiektów o powierzchni: błyszczącej, chropowatej czy metalowej. Pomoże w tym jedynie synchronizacja kilku z nich. Warto dodać, że takie sprzęty nie zakłócają wzajemnie swojej pracy, co jest istotne w przypadku niewielkich przestrzeni.

Jakie są zalety sensorów laserowych?

Optyczne systemy kontrolno-pomiarowe mają wiele atutów, a wśród nich można wymienić:

  • obszerny zakres pomiarowy,
  • krótki czas pomiaru,
  • detekcja nawet małych obiektów,
  • bezdotykowa technika pomiaru,
  • spory zasięg detekcji,
  • niezawodność,
  • odporność na zużycia mechaniczne,
  • uniwersalność,
  • precyzyjne pozycjonowanie materiałów w otoczeniu.

Czujniki laserowe – zastosowanie

Z czujników laserowych korzysta się zazwyczaj do pomiaru odległości, wysokości i szerokości obiektów. Na tym jednak ich rola się nie kończy. Takie sprzęty są też w stanie dokonać pomiaru ugięcia detalu czy też jego grubości. Stosuje się je również w celu wykrycia obecności obiektów na przykład na linii produkcyjnej. Ponadto modele te wykrywają też specyficzne cechy obiektów. Ze względu na tę umiejętność, są chętnie wybierane, aby skontrolować jakość produktu czy jego właściwe ułożenie podczas obróbki. Do czego jeszcze przydadzą się czujniki laserowe będące między innymi w ofercie Newtech? Urządzenia te sprawdzą się też w przypadku wszelkiej maści procesów związanych z kontrolą, testowaniem, monitorowaniem czy też działaniami badawczo-rozwojowymi.

Czujniki laserowe cieszą się rosnącą popularnością. Współcześnie nie można wyobrazić sobie nowoczesnego przemysłu bez ich użycia. Korzystają z nich największe przedsiębiorstwa na świecie. Automatyzacja procesów wpływa na zmniejszenie kosztów produkcyjnych, co ma znaczenie w każdym zakładzie.

0 Shares
You May Also Like