Przydomowe zbiorniki na gaz propan dostępne są w szerokim wariancie opcji. Poczynając od różnych możliwości w zakresie wyboru pojemności, a kończąc na wyborze dotyczącym ich lokalizacji względem gruntu. Bardzo popularne i często wybierane są podziemne zbiorniki na gaz. Ale czy jest to rozwiązanie dla każdego, które sprawdzi się na wszystkich działkach? Pomagamy podjąć decyzję i wyjaśniamy, gdzie sprawdzą się podziemne zbiorniki na gaz.
Rola przydomowego zbiornika na propan
Zbiornikowa instalacja gazowa, jak sama nazwa wskazuje, nie może się obyć bez podłączonego do niej zbiornika z propanem. To właśnie w nim magazynowany jest płynny propan, który następnie wykorzystuje się do spalania w celu uzyskania ciepła ogrzewającego dom. Zbiorniki dostępne są w wielu różnych rozmiarach decydujących o ich pojemności, a także w wariancie naziemnym i podziemnym. Wybór konkretnego rodzaju zbiornika na gaz powinien być podyktowany potrzebami danego gospodarstwa domowego.
Oprócz tego zbiornik na gaz propan pełni także rolę podajnika. Jest on podłączony bezpośrednio do kotła spalającego propan poprzez zewnętrzną i wewnętrzną instalację gazową, na którą składają się przewody gazowe, reduktory pierwszego i drugiego stopnia, zawory odcinające. Sprawia to, że użytkownik nie musi martwić się o dokładanie do pieca czy uzupełnianie podajnika tak długo, jak długo zbiornik na gaz jest zatankowany.
Lokalizacja podziemnego zbiornika na gaz
O wyborze zbiornika naziemnego lub podziemnego najczęściej decyduje możliwość jego lokalizacji. Kwestię tę szczegółowo regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2019.0.1065 t.j.). Jest to bezpośrednio związane z kwestiami bezpieczeństwa użytkowania.
Odległości zbiorników na gaz od budynków czy granicy działki regulowane przepisami zależą od pojemności zbiornika. Jednak oprócz tego duże znaczenie ma wybrany wariant podziemny bądź naziemny. Wymagane odległości są o połowę mniejsze dla zbiorników podziemnych niż dla zbiorników naziemnych. Tym samym specjaliści polecają zbiorniki podziemne dla małych działek. Ich bezpieczne i zgodne z przepisami umieszczenie na małej posesji jest dużo łatwiejsze. Jednak ze względu na to, że wymogi względem lokalizacji podziemnych zbiorników na propan są dużo łatwiejsze do spełnienia, z powodzeniem mogą być one umieszczane również na większych posesjach.
Kiedy wybrać podziemny zbiornik na gaz?
Jak już wspomniano, podziemne zbiorniki na gaz propan polecane są dla małych posesji. Jednak nie jest to jedyny czynnik, który decyduje o wyborze tego typu zbiornika na gaz. Niektórzy inwestorzy zwracają dużą uwagę na względy estetyczne. Naziemny zbiornik na gaz jest widoczny dla każdego, kto mija posesję. Możliwości jego ukrycia czy zamaskowania obecności są mocno ograniczone. Zupełnie inaczej ma się sytuacja podziemnych zbiorników na gaz.
Umieszczane są one w specjalnie przygotowanym wykopie, a następnie zakrywane warstwą ziemi. W zależności od decyzji właściciela zbiornikowej instalacji gazowej, podziemny zbiornik na gaz może zostać zakopany w całości lub zakopcowany, co wiąże się z powstaniem nad nim nasypu. Całkowite pokrycie zbiornika na propan ziemią sprawia, że staje się on całkowicie niewidoczny. Dodatkowo istnieje możliwość zasiania trawy na ziemi pokrywającej zbiornik z płynnym propanem lub zasadzenia drobnych kwiatów rabatowych. Po zakopaniu podziemnego zbiornika na gaz ponad powierzchnię gruntu wystaje jedynie studzieńka, poprzez którą mamy dostęp min do armatury służącej do tankowania zbiornika, czy wskaźnika poziomu gazu. Wszystko to sprawia, że podziemne zbiorniki na płynny propan są szczególnie chętnie wybierane przez inwestorów, którzy przykładają dużą wagę do wyglądu i estetyki otoczenia swojego domu.
Podziemny zbiornik na gaz jest najbardziej elastycznym rozwiązaniem, przez co sprawdzi się na każdej działce. Choć są szczególnie polecane na małe posesje to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić podziemny zbiornik na propan również na większej działce. Jest to rozwiązanie dedykowane także osobom, które cenią sobie prywatność i estetykę, a tym samym pragną ukryć obecność zbiornika z gazem na swojej działce.
źródło: lpgdirect.pl