Jak zaprojektować efektywną sprężarkownię?

0 Shares
0
0
0

Firmy coraz częściej decydują się na tworzenie specjalnych pomieszczeń, zapewniających odpowiednie warunki, dzięki czemu tempo pracy sprężarek oraz ryzyko ich uszkodzenia ulega korzystnej zmianie. Jednak jak zaprojektować efektywną sprężarkownię? Czy temperatura ma znaczenie? Dlaczego wentylacja w sprężarkowni jest niezbędna? Odpowiadamy!

Wymogi, które musi spełniać pomieszczenie

Z uwagi na to, iż sprężarki przemysłowe to stosunkowo ciężkie maszyny o pokaźnych rozmiarach, pomieszczenie, w którym będą się znajdować, musi spełniać kryteria, takie jak:

  • solidna, dostosowana do ciężaru podłoga
  • wyposażenie w niezbędne instalacje (utylizacji kondensatu oraz odprowadzania)
  • szerokość i wysokość drzwi wjazdowych, która umożliwia wnoszenie bądź wynoszenie sprężarek
  • wszelkie niezbędne instrukcje (BHP itp.) muszą znajdować się w widocznym miejscu

System rurociągów sprężonego powietrza — jak go zaprojektować?

Często zdarza się, że średnice przewodu i wylotu powietrza ze sprężarek są identyczne. Niestety wybór średnic w takim samym rozmiarze może wiązać się z dużymi stratami ciśnienia, co z kolei utrudni prawidłową pracę maszyn. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, związanych z nieodpowiednim projektem instalacji, warto zwrócić uwagę na:

  • prędkość w arteriach, która nie powinna przekraczać 10 metrów na sekundę i 7 metrów na sekundę w kolektorach
  • tworzenie głównych linii poziomych z 2-stopniowym spadkiem

Temperatura powietrza w sprężarkowni

Każda dobrze zaprojektowana sprężarkownia powinna uwzględniać zachowanie optymalnej temperatury, umożliwiającej pracę sprężarek. Urządzenia te najczęściej przystosowane są do pracy w warunkach od 5 do około 45°C. Co za tym idzie, taka temperatura musi utrzymywać się w pomieszczeniu zarówno w porze letniej, jak i zimowej. Kiedy z nieokreślonych bliżej przyczyn, dojdzie do przekroczenia 45°C, może nastąpić ogromny spadek kondycji sprężarek, a w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do całkowitego zatrzymania urządzeń.

Wentylacja w pomieszczeniu — dlaczego jest konieczna?

To właśnie dzięki dobrze funkcjonującej wentylacji można zachować wybraną temperaturę w sprężarkowni. W tym celu należy zadbać o źródło zasysające wystarczające ilości powietrza. Zalecane wymiary otworu zazwyczaj podane są przez producenta sprężarki. Kolejnym krokiem będzie wybór kanału recylkulacyjnego, który pozbędzie się z pomieszczenia ciepła, jakie wytwarza sprężarka podczas pracy. Poza tym musisz pamiętać o wentylatorze wyciągowym — jest to maszyna, która zadba o regularne schładzanie sprężarek, tym samym zapobiegając ich przegrzewaniu.

Podsumowanie

Pomieszczenie, jakim jest sprężarkownia, musi być w 100% dostosowane do każdej pory roku, zapewniając sprężarkom odpowiednią temperaturę. Ponadto powinno być ono wyposażone w wentylację, która zapobiegnie potencjalnym awariom.

0 Shares
You May Also Like