pluskwy-karaluchy

Co trzeba wiedzieć, by efektywnie zwalczyć karaluchy w domu?

0 Shares
0
0
0

Znając najlepsze sposoby na walkę z pojawiającymi się w domu karaluchami, można bez problemu poradzić sobie z tymi szkodnikami. Istnieją nieinwazyjne metody, dzięki którym tępienie karaluchów jest skuteczne, a jednocześnie nie zagraża organizmom żywym, w tym ludziom i zwierzętom domowym. 

Karaluch – wygląd, warunki rozmnażania, bytowanie  

Pojawienie się karaluchów można zaobserwować nie tylko w domach, ale również w miejscach publicznych, w tym placówkach edukacyjnych, gastronomicznych czy obiektach handlowo-usługowych. Spotkanie z tymi owadami może przyprawić o palpitację serca, ponieważ już sam wygląd karalucha wywołuje wstręt i obrzydzenie. Warto pamiętać, że karaluchy są uznawane za owady, które przystosowały się w drodze ewolucji do życia w skrajnie niekorzystnych, wręcz ekstremalnych i nieprzyjaznych warunkach. To owady, które są w stanie wytrzymać niskie i wysokie temperatury otoczenia, silnie zakwaszone środowisko, a nawet promieniowanie nuklearne. 

Należy zatem wziąć pod uwagę, że domowe sposoby walki z karaluchami nie są skuteczne, ponieważ owady te są bardzo odporne na działanie większości preparatów chemicznych dostępnych w ogólnej sprzedaży. Tego rodzaju środki zazwyczaj nie zawierają skoncentrowanych związków chemicznych. Niska koncentracja środka insektobójczego z pewnością nie odstraszy karalucha, ponieważ owad ten jest odporny na działanie ogólnodostępnych chemikaliów. 

Dlaczego nie można ręcznie złapać karalucha i wytępić go domowymi środkami? 

Walka z karaluchami musi być efektywna, ponieważ owady zaliczane do rodziny karaluchów żyją głównie w grupach. Oznacza to, że w sprzyjających warunkach zaczynają intensywne namnażanie. Naturalnym środowiskiem karalucha są zaciemnione, wilgotne pomieszczenia. To owady wychodzące w nocy. To dla nich doskonała pora sprzyjająca żerowaniu. Wilgotne, zaciemnione pomieszczenia są doskonałymi kryjówkami dla karaluchów, które mogą w tych miejscach odpocząć, ukryć się, a także bez przeszkód rozmnażać. 

Karaluchy mogą występować w piwnicach, kanalizacjach czy rurach parowych. To owady niewybredne, jeśli chodzi o rodzaj pokarmu. Mogą żywić się pozostawionymi na blatach kuchennych niedojedzonymi resztkami. Złapanie karalucha jest bardzo trudne, ponieważ posiada on czuły system nerwowy i jest w stanie zmieniać kierunek biegu 25-krotnie w ciągu jednej sekundy. 

Zwalczanie karaluchów przy pomocy domowych środków jest mało efektywne. Należy też pamiętać, że owady te są w stanie przetrwać bez pożywienia nawet przez 40 dni, zachowując przy tym wszystkie funkcje życiowe. Karaluchy są w stanie przetrwać również przy sporym uszkodzeniu swojego odwłoku. 

Metoda żelowa na karaluchy  

Wiele osób poszukuje informacji jak pozbyć się karaluchów? Skuteczne metody walki z tymi owadami umożliwiają wytępienie karaluchów w sposób efektywny, a jednocześnie nie zagrażający domownikom i zwierzętom domowym, jak i elementem wyposażenia. Do popularnych sposobów zwalczania karaluchów należy metoda żelowa

Efektywność działania środka użytego w metodzie żelowej polega na tym, że zawiera on silnie skoncentrowane feromony. Ich zadaniem jest pobudzać aparat węchowy karalucha, który jest zainteresowany takim pokarmem. Zanosi on go do gniazda, gdzie trutka spożywana jest przez pozostałe osobniki. Metoda żelowa na karaluchy  jest powszechnie stosowanym sposobem tępienia owadów, nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale również w obiektach gastronomicznych, w przedsiębiorstwach, przedszkolach, a nawet w szpitalach. 

Toksyny zawarte w przynęcie rozkładanej punktowo oddziałują na organizm karalucha w taki sposób, że bardzo chętnie pobiera on trutkę. W trakcie jej spożywania owad wydala także resztki, co doprowadza do zakażenia całego gniazda. Pochłaniany kał, śliny lub odwłok zakażonego osobnika sprawiają, że coraz więcej karaluchów ulega zatruciu. Metoda żelowa na karaluchy z efektem kaskadowym to skuteczny sposób pozbycia się tych owadów, bez względu na liczbę insektów występujących w nieruchomości. 

Zwalczanie karaluchów przy pomocy metody żelowej uznaje się za bezpieczną, a jednocześnie efektywną formę pozbycia się tych szkodników. Eksterminacja całych kolonii karaluchów z użyciem metody żelowej o efekcie kaskadowym, nie zagraża organizmom żywym. Dlatego też jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt domowych. 

źródło: Derato.pl

0 Shares
You May Also Like