zielone-osiedla

Zielone osiedla mieszkaniowe – co może zaoferować Ci dobry deweloper?

0 Shares
0
0
0

Zakup nieruchomości to niejednokrotnie decyzja na całe życie. Żeby wybrać odpowiednie lokum, należy zwrócić uwagę na szereg elementów – cenę, lokalizację, metraż, infrastrukturę. Równie ważne jest otoczenie mieszkania. Wpływa ono bowiem na jakość życia. Rosnącą popularnością cieszą się zielone osiedla mieszkaniowe. Czym się charakteryzują? Co może zaoferować dobry deweloper?

Zielone osiedle mieszkaniowe – czy osiedle przy parku wyczerpuje jego definicję?

 

Otoczenie mieszkania to element coraz częściej uwzględniany podczas wyboru lokum. Stanowi bowiem jeden z głównych czynników, które przesądzają o komforcie życia w danym miejscu. Sam fakt, że osiedle znajduje się przy parku lub lesie, nie czyni go z automatu „zielonym”. Czym charakteryzuje się zielone osiedle mieszkaniowe?

Deweloperzy często reklamują swoje nieruchomości jako „zielone”. Ma to przyciągnąć tych klientów, dla których oprócz wygody mieszkania liczy się również ekologia. Niestety, nie każde osiedle przy parku lub lesie można uznać za zielone i ekologiczne. W tym przypadku nie chodzi bowiem wyłącznie o atrakcyjną lokalizację, ale o całą filozofię zrównoważonego budownictwa. Zakłada ona m.in.:

  • budowę energooszczędnych, a zarazem funkcjonalnych i przyjaznych mieszkańcom budynków,
  • wykorzystanie nietoksycznych materiałów i ekologicznych technologii,
  • spełnienie wyśrubowanych norm środowiskowych, np. poprzez zdobycie przez dewelopera certyfikatów LEED, DGNB czy też BREEAM.

Formowanie zielonego charakteru osiedla rozpoczyna się już na etapie wyboru działki. Bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych lub łatwy dojazd do nich to kluczowy aspekt, na który deweloper mieszkaniowy musi zwrócić uwagę, wybierając lokalizację dla nowo powstającego osiedla.

Równie ważny jest projekt zielonego osiedla mieszkaniowego. Nie tylko musi on uwzględniać wykorzystanie ekologicznych technologii i materiałów budowlanych, ale również zakładać jak najmniejszy negatywny wpływ podejmowanych działań na środowisko naturalne. Dlatego w jego ramach deweloper mieszkaniowy powinien przeprowadzić szereg analiz z udziałem niezależnych ekspertów, takich jak geolodzy czy też ekolodzy. Dzięki temu ostateczna wersja projektu będzie spełniać wyśrubowane wymogi środowiskowe.

Nasłonecznienie i układ pomieszczeń – istotne aspekty zielonego osiedla mieszkaniowego

 

Lokalizacja w pobliżu terenów zielonych czy też wykorzystanie ekologicznych materiałów budowlanych to niejedyne elementy charakterystyczne dla zielonego osiedla mieszkaniowego. Równie istotna jest odpowiednia orientacja budynków względem stron świata.

Wpływa ona nie tylko na to, jak doświetlone będą poszczególne pomieszczenia, ale i energooszczędność budynku. Dlatego już na etapie projektu zakłada się tworzenie największych przeszkleń od strony południowej, natomiast od strony północnej stosuje się najmniejsze. Ogranicza to straty ciepła, dzięki czemu obiekt można uznać za energooszczędny.

Równie ważny jest układ pomieszczeń w mieszkaniu. Od strony południowej powinny znajdować się te pomieszczenia, w których domownicy spędzają najwięcej czasu, np. salon. Natomiast od strony północnej – te, w których mieszkańcy przebywają najrzadziej i najkrócej, np. toaleta, łazienka spiżarnia. Żeby zapewnić jak najwyższy komfort przebywania w mieszkaniu, projekt powinien zakładać wyodrębnienie dwóch stref: dziennej i nocnej. Zapewni to prywatność i zaspokoi potrzebę wyciszenia się czy też skupienia podczas nauki lub pracy.

Osiedle przy lesie lub parku bywa z automatu kwalifikowane jako „zielone”. Tymczasem powinno ono spełniać szereg dodatkowych czynników, takich jak energooszczędność czy też zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych. Istotnymi elementami zrównoważonego budownictwa są orientacja budynku względem stron świata oraz układ pomieszczeń w mieszkaniach. Powinny one gwarantować maksymalne doświetlenie tych wnętrz, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu.

źródło: slawbud.pl

0 Shares
You May Also Like