Posiłki regeneracyjne w pracy

Posiłki regeneracyjne w pracy – dlaczego catering to dobra opcja?

0 Shares
0
0
0

Żeby prowadzić działalność gospodarczą w zgodzie z prawem, pracodawca musi dopełnić wielu obowiązków. Jednym z nich jest konieczność zapewnienia pracownikom posiłków regeneracyjnych. Komu one przysługują? Dlaczego ich przygotowanie warto zlecić firmie cateringowej?

Posiłki regeneracyjne dla pracowników – co to? Komu przysługują i kiedy pracodawca musi je zapewnić?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, to na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpłatnych posiłków regeneracyjnych, inaczej określanych mianem profilaktycznych. Przysługują one tym osobom, które pracują w „szczególnie uciążliwych” warunkach. Mowa tutaj o:

  • pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, które powodują w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny większy niż 2000 kcal w przypadku mężczyzn oraz 1100 kcal w przypadku kobiet,
  • pracach wiążących się z wysiłkiem fizycznym, które skutkują efektywnym wydatkiem energetycznym powyżej 1500 kcal w przypadku mężczyzn i powyżej 1000 kcal w przypadku kobiet, jeśli są wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których panuje stała temperatura poniżej 10 st. C lub wskaźnik obciążenia termicznego jest wyższy niż 25 st. C,
  • pracach wiążących się z wysiłkiem fizycznym wykonywanych pod ziemią, podczas usuwania konsekwencji klęsk żywiołowych lub innych zdarzeń losowych.

Wielu pracodawców nie ogranicza się jednak wyłącznie do katalogu wyżej wymienionych prac i oferuje swoim pracownikom posiłki regeneracyjne, mimo że nie pracują oni w szczególnie uciążliwych warunkach. Takie rozwiązanie nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie zatrudnionych osób, ale również pozwala zbudować dobre relacje i zwiększa motywację do pracy. Buduje także korzystny wizerunek pracodawcy.

Żeby jednak posiłki regeneracyjne były smaczne i zdrowe, muszą być odpowiednio przygotowane. Dlaczego zadanie to warto powierzyć firmie cateringowej?

Dlaczego catering to dobra opcja w przypadku posiłków regeneracyjnych w pracy?

Chociaż to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom posiłków regeneracyjnych, nie oznacza to konieczności uruchamiania przyzakładowej kuchni i zatrudniania profesjonalnego kucharza. Świetnym rozwiązaniem jest catering. To praktyczna i wygodna opcja, dzięki której pracodawca nie musi się o nic martwić. Wszystkimi szczegółami związanymi z przygotowaniem i dostawą dań zajmuje się bowiem profesjonalna firma cateringowa. Dlaczego jeszcze warto jej zaufać?

  1. Odpowiednia kaloryczność i wartość odżywcza dostarczanych potraw. Posiłek regeneracyjny został szczegółowo opisany w prawie pod kątem kaloryczności i zawartości składników odżywczych. Ma on dostarczać pracownikowi 1000 kcal, z czego 50-55 proc. powinny stanowić węglowodany, 30-35 proc. – tłuszcze, a 15 proc. – białka. Firma cateringowa będzie wiedzieć, jak skomponować posiłek, aby był on pożywny i zgodny z wymaganiami. W efekcie dostarcza energii do dalszej pracy.
  2. Wysoka jakość dań. Do przygotowania potraw dla pracowników firma cateringowa wykorzystuje świeże i starannie wyselekcjonowane składniki, co przekłada się na ich wysoką jakość. Serwowane dania są smaczne, lekkie, a zarazem pożywne. Mają również atrakcyjny wygląd, co dodatkowo zachęca do jedzenia.
  3. Terminowa dostawa. Zwykle posiłki regeneracyjne serwuje się w czasie długiej przerwy pracowniczej, po upływie ok. 4 godzin pracy. Firma cateringowa dostarczy dania zgodnie z opracowanym ze zleceniodawcą harmonogramem (uwzględniającym m.in. zmiany robocze), tak aby pracownicy mogli cieszyć się świeżo przygotowanymi, ciepłymi posiłkami.

W określonych w prawie sytuacjach pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom posiłków regeneracyjnych. Muszą być one nie tylko smaczne i pożywne, ale również zgodne z wymaganiami dotyczącymi kaloryczności oraz zawartości składników odżywczych. Dlatego ich przygotowanie warto powierzyć firmie cateringowej. Zadba ona o odpowiednią jakość serwowanych dań i ich terminową dostawę. To praktyczna i wygodna opcja.

0 Shares
You May Also Like