Dozowniki-do-tlenu-w-szpitalu

Dozowniki do tlenu w szpitalu

0 Shares
0
0
0

Ratowanie życia ludzkiego wymaga wyposażania placówek medycznych w specjalistyczne urządzenia. Jednym a najbardziej popularnych, a co najważniejsze, niezbędnych, są dozowniki do tlenu. Do czego służą? Na czym polega ich działanie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Do czego służą dozowniki do tlenu?

Dozowniki do tlenu znajdują powszechne zastosowanie w takich placówkach medycznych jak: szpitale, oddziały ratunkowe, izby przyjęć czy inne miejsca ochrony zdrowia. Dodatkowo, bardzo często stanowią część wyposażenia karetek, laboratoriów medycznych, jak również różnorodnych branż przemysłu. Służą do dawkowania tlenu osobom, które wymagają tlenoterapii bądź terapii tlenowo – powietrznej. Nazywane są także przepływomierzami medycznymi. Ich zadaniem jako instrumentów mierzących, jest regulacja przepływu substancji według ustawionych parametrów, dopasowanych indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dodatkowo dozowniki do tlenu mogą zostać wyposażone w pojemnik do nawilżania gazu – wszystko w trosce o dobro pacjentów. Nawilżacz może być wielorazowy (pojemność 300ml/sterylizacja 121°C bądź 250ml/sterylizacja 134°C). 

Dozownik do tlenu i jego rodzaje

Dozownik tlenu występuje w dwóch rodzajach:

– skokowy,

– rotametryczny.

Ich rozróżnienia dokonuje się na podstawie sposobu pracy zaworu regulacyjnego. Dozownik skokowy do tlenu pracuje, jak sama nazwa wskazuje, na zasadzie skokowej, pokrywając swoim zakresem stosowane parametry dozowania substancji. Dozowniki do tlenu rotametryczne są bardziej precyzyjne i płynne w swoim działaniu. W typie OXYLL mogą występować w wersji pojedynczej bądź też podwójnej.

Prawidłowe użytkowanie dozowników do tlenu 

Dozowniki do tlenu powinny być obsługiwane tylko i wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny, co ma na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak również osobom obsługującym. Pierwszą, nadrzędną zasadą jest zakaz stawania na przeciwko dozownika, który pod wpływem ciśnienia gazu może niespodziewanie wyrwać instrument z gniazda. Co więcej, ważne jest także właściwe ustawienie dozowników do tlenu, ich konserwacja, jak również umiejętność sprawdzenia stanu technicznego poszczególnego dozownika. Urządzenia do dawkowania tlenu powinny także nie znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ognia. 

Różnorodne warianty montażu dozowników do tlenu

Dozowniki do tlenu można zamontować na wiele różnych sposobów, a ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji bezpośrednich użytkowników. Po pierwsze, dozownik nadaje się do montażu bezpośrednio do butli tlenowej przez reduktor ciśnienia z szybko – złączem. Co więcej, można zamontować go także na specjalnych szynach medycznych naściennych typu DIN , jak również przyłączyć do panelu, w którym umiejscowione są gniazda zasilające gazów medycznych. Tak szeroka rozpiętość dostępnych form montażu dozowników tlenowych sprawia, że są w stanie dopasować się do wielu różnorodnych aparatów medycznych, co jest ich ogromną zaletą. 

Dozowniki do tlenu w placówkach medycznych to nieodzowne narzędzie pracy medyków, które niejednokrotnie ratuje życie wielu pacjentów. 

źródło: inmed.pl

0 Shares
You May Also Like