Kalibracja alkomatu przed urlopem – dlaczego to tak istotne?

0 Shares
0
0
0

Okres wakacyjno-urlopowy to czas, kiedy nareszcie można wybrać się na zasłużony wypoczynek i oderwać się na jakiś czas od codziennych obowiązków oraz stresu z nimi związanego. Niektórzy preferują wyjazdy własnymi samochodami, inni wolą podróże z wykorzystaniem publicznych środków lokomocji, jak samoloty bądź autokary czy pociągi. Przed każdym z takich wyjazdów trzeba pomyśleć o zabraniu ze sobą kilku kluczowych rzeczy, które przydadzą się podczas różnego rodzaju wojaży. Przykładem może być alkomat samochodowy.

Kiedy przyda się miernik poziomu alkoholu we krwi?

Tego typu urządzenie sprawdzi się nie tylko w przypadku wakacyjnej podróży autem, ale również, gdy postanowimy skorzystać z wyjazdów typu all-inclusive, w których transfer do miejsca docelowego zapewnia organizator. Niejednokrotnie w takich przypadkach wielu turystów wynajmuje na miejscu pobytu auta, w celu odwiedzenia atrakcji turystycznych, nieco oddalonych od bazy hotelowej. Takie sytuacje powodują, że warto, wsiadając za kierownicę, mieć pod ręką alkomat samochodowy, aby upewnić się, że w krwi nie znajduje się alkohol. Wynika to z faktu, iż bardzo często odpoczynek wiążę się z większym spożyciem napojów wysokoprocentowych.

Kalibracja alkomatu przed urlopem

Posiadanie pod ręką alkomatu samochodowego jest nieocenione w wielu przypadkach, gdy nie ma pewności co do stanu naszej trzeźwości. Jednak, żeby takie urządzenie spełniało swoją funkcję, a więc wyświetlane na nim wartości zawartości alkoholu w organizmie odpowiadały stanu rzeczywistemu, niezbędne jest wykonywanie kalibracji miernika. Jest to czynność, którą najlepiej powierzyć wyspecjalizowanemu serwisowi, który zagwarantuje, że proces skalibrowania sprzętu zostanie wykonany zgodnie ze sztuką, a posiadany alkomat samochodowy nie straci gwarancji. Jeśli wykonasz badanie nieskalibrowanym urządzeniem, zachodzi ryzyko otrzymania przekłamanych wyników pomiaru. W organizmie może więc nie być alkoholu, a badanie pokaże wynik dodatni lub nastąpi odwrotna sytuacja, mogąca być dużo gorsza w skutkach.

Jak dbać o skalibrowane urządzenie?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w pełni sprawny i poprawnie skalibrowany alkomat samochodowy nie powinien być używany do pomiaru stanu trzeźwości zaraz po spożyciu alkoholu. Takie badanie należy wykonywać dopiero po około 30 minutach od wypicia trunku. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, może się okazać, że urządzenie ulegnie rozregulowaniu i będzie ponownie wymagać kalibracji.
Ważny jest też aspekt przechowywania alkomatu samochodowego, szczególnie w dni o bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze powietrza. Najlepiej, aby tego typu sprzęt znajdował się w temperaturze pokojowej.
Jak więc widać, szykując się na najbliższy wyjazd wakacyjny, warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w dobrej jakości alkomat samochodowy, który może w niektórych sytuacjach zaoszczędzić wiele kłopotów i wstydu. Jeśli posiadasz już alkomat samochodowy, nie zapominaj o jego regularnej kalibracji.

0 Shares
You May Also Like