Mlody-przedsiebiorco

Młody przedsiębiorco – nie bój się doradców biznesowych i mentorów!

0 Shares
0
0
0

Jedną z największych bolączek młodych przedsiębiorców jest chęć robienia wszystkiego samodzielnie – to generalnie natura Polaków. Zrzucają oni na swoje barki odpowiedzialność za wszystkie obszary biznesu – rozwój produktów, wyznaczanie celów, marketing, PR, a nawet księgowość. Cierpi na tym biznes, a niejednokrotnie także życie prywatne. Na szczęście można łatwiej. Z pomocą doradcy biznesowego lub mentora, dotrzesz do celu szybciej i mniej boleśnie. Dlaczego warto odrzucić strach przed konsultingiem czy coachingiem?

Doradztwo biznesowy i coaching, czyli jak zobaczyć biznes w szerszej perspektywie.

 

Podczas gdy w USA konsulting i coaching biznesowy są wykorzystywane przez niemal 80 proc. firm, w Polsce wciąż pokutuje przeświadczenie, że wsparcie profesjonalnego doradcy lub coacha to koszt. Traktowanie eksperta jako inwestycję o szybkiej stopie zwrotu, to działanie z pozycji człowieka dorosłego. I chociaż coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się o opłacalności doradztwa biznesowego, aż co trzeci polski biznes w ogóle nie korzysta z takiej formy rozwoju.

Nie zawsze wynika to z chęci obniżenia kosztów prowadzenia działalności, ale z przekonania, że nikt nie jest w stanie zrozumieć mojego biznesu lepiej niż ja. W dłuższej perspektywie taka droga prowadzi donikąd. Tracisz bowiem możliwość spojrzenia na firmę z innej perspektywy, a wraz z tym szansę na rozwój. Najczęściej też bierzesz na swoje barki odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w organizacji. W takich warunkach trudno zachować work&life balance, a łatwo o wypalenie zawodowe.

Tymczasem rynek nie zwalnia. Dynamicznie zmieniające się uwarunkowania wymuszają na przedsiębiorcach nieustanne zmiany. Żeby zachować konkurencyjność, trzeba stale na nowo definiować swój biznes i dostosowywać się do oczekiwań klientów. Ekspert ma wiedzę holistyczną i doświadczenie na wielu rynkach, co jest ogromną wartością dla początkującego przedsiębiorcy

Młodym przedsiębiorcom przychodzi to o tyle trudniej, że często nie mają doprecyzowanego pomysłu na biznes. Jest to poziom wizji lub marzenia, bez określonego kierunku rozwoju i strategii. Albo już ściśle określili swoją drogę, ale brak im funduszy na realizację. Czasami są też tak zapatrzeni w swój pomysł, że nie dostrzegają innych szans rynku. Dlatego współpraca z doradcą lub coachem biznesowym może wiele wnieść do ich biznesowej codzienności. Czego można oczekiwać po serii spotkań?

Doradca biznesowy i coach – w czym może Ci pomóc? Sukces niejedno ma imię

 

Dzięki współpracy z doradcą biznesowym (coachem/mentorem) zyskujesz dokładnie to, czego Ci potrzeba. To Ty bowiem określasz główne cele rozwojowe. Ich wyznaczenie nie zawsze jest drogą usłaną różami. Wymaga bowiem zmierzenia się z wyzwaniami nie tylko natury biznesowej, ale i osobistej. Wielu młodych przedsiębiorców boryka się bowiem z wewnętrznymi blokadami, które stopują ich potencjał a to przeszkadza w prowadzeniu biznesu.

Podczas całego procesu wyznaczania celów doradca biznesowy (coach/mentor) pozostaje do Twojej dyspozycji. Słucha, zadaje pytania, a także wyznacza zadania, które mają pomóc w rozpoznaniu nie tylko posiadanych zasobów i możliwości, ale i głównych przeszkód w rozwoju biznesu oraz sposobów na ich przezwyciężenie. Zapewnia to zwiększenie skuteczności działania na różnych polach i pozwala przewidzieć niepożądane skutki.

Wśród przykładowych obszarów, nad którymi młodzi przedsiębiorcy z sukcesami pracują z doradcami biznesowymi (coachami/mentorami), można wymienić:

 • tworzenie misji i wizji rozwoju firmy,
 • kodeks wartości marki
 • przekucie pomysłu biznesowego w szczegółowy plan działania,
 • zwiększenie sprzedaży,
 • strategia obsługi klienta,
 • budowanie relacji z pracownikami i kontrahentami,
 • świadome przywództwo,
 • zwiększenie motywacji i pewności siebie,
 • work-life balance,
 • skuteczne zarządzanie czasem i zmianą w firmie,
 • lepsze radzenie sobie ze stresem.

Czasem niewielka zmiana w jednym z obszarów pociąga za sobą pozytywne zmiany w innych. Korzyści stopniowo rosną, przybierają na sile i dają skumulowane rezultaty. To efekt kuli śnieżnej. Co ważne, początkowe tempo zmian najczęściej nie wprawia w zachwyt, wydaje się wręcz ślimacze. W efekcie odbiera motywację, podcina skrzydła i skłania do powrotu do tego, co znane, lecz nie zawsze dobre. Dzięki współpracy z mentorem biznesowym nie odpuścisz i przetrwasz trudne chwile, czego plony zbierzesz w przyszłości.

Zawiłe prawidła rynku sprawiają, że młodzi przedsiębiorcy mogą czuć się zagubieni, zwłaszcza jeśli nie wszystko idzie po ich myśli. Doradca biznesowy (coach lub mentor) nie tylko obiektywnie przeanalizuje pomysł na biznes i jego realizację, ale również pomoże w obraniu ścieżki rozwoju, która będzie sprzyjać osiąganiu określonych celów biznesowych. To nieocenione wsparcie, po które możesz sięgnąć tu i teraz.

źródło: ewanizio.pl

0 Shares
You May Also Like