Leczenie kanałowe zębów – dlaczego warto dobrze przemyśleć wybór gabinetu stomatologicznego?

0 Shares
0
0
0

Leczenie kanałowe jest skomplikowanym zabiegiem z zakresu stomatologii, a jednocześnie budzącym wiele wątpliwości. Dzieje się tak dlatego, że ząb po takim leczeniu jest osłabiony i nie wykazuje się żywotnością tak, jak zęby zdrowe lub leczone zapobiegawczo. Jednak biorąc pod uwagę praktykę, ząb leczony kanałowo może posłużyć nawet od kilku do kilkudziesięciu lat. Sprawdź, co najbardziej wpływa zwiększoną przydatność takich zębów.

Czym jest leczenie kanałowe zębów i dlaczego czasami jest konieczne?

Ból zęba jest czymś więcej niż tylko dyskomfortem. Potrafi być uporczywy, ostry i ciężki do zniwelowania zwykłymi lekami przeciwbólowymi. Czasami jest wywołany nieodwracalnym stanem zapalnym miazgi zęba, a skuteczną pomocą może okazać się wyłącznie leczenie kanałowe bądź ekstrakcja.

W leczeniu kanałowym najważniejszy jest czas, ponieważ odwlekanie wizyty u stomatologa może spowodować nieodwracalne zmiany, których nie będzie można usunąć za pomocą tej metody. Warto więc przezwyciężyć swój strach lub znaleźć chwile wolnego czasu i wybrać się do sprawdzonego i zaufanego specjalisty.

Jak obecnie wygląda leczenie kanałowe?

Zmiany w zakresie stomatologii sprawiły, że choć leczenie kanałowe nadal jest zabiegiem skomplikowanym, to może być całkowicie bezbolesne. Co więcej, przeprowadzone w odpowiednim czasie kończy się często na jednej wizycie.

Leczenie kanałowe to usunięcie próchnicy, udrożnienie dojścia do kanałów, a także przygotowanie korony zęba. Lekarz stomatolog następnie usuwa zakażoną miazgę oraz powiększa i oczyszcza kanały korzeniowe, by po zdezynfekowaniu i osuszeniu wypełnić je gutaperką. Jest ona biokompatybilna i ma za zadanie szczelnie zamknąć kanały. Końcowy etap zabiegu leczenia kanałowego polega na założeniu plomby oraz na odbudowaniu korony zęba.

Personel gabinetu stomatologicznego i jego doświadczenie

Z uwagi na skomplikowanie leczenia kanałowego wybór gabinetu stomatologicznego jest kluczowy. Warto wybrać sprawdzonego specjalistę, ponieważ samo leczenie kanałowe bywa ostatecznością dla uratowania zęba. Przed decyzją zapoznaj się z opiniami innych pacjentów. Możesz to zrobić za pomocą przeglądarki internetowej. Warto również podpytać znajomych o ich doświadczenia – być może wśród ich zaufanych stomatologów znajdziesz osobę, której będziesz mógł również zaufać.

Leczenie kanałowe powinno być zalecane jedynie w wypadku nieodwracalnych zmian miazgi, do których doprowadziły zaniedbania w pielęgnacji uzębienia. Doświadczony dentysta jest w stanie ocenić, czy próchnica jest tylko zewnętrznym problem, czy może doszło już do szkód w miazdze zęba. Zaleci również leczenie kanałowe informując o tym, że zaniechanie doprowadzi do martwicy lub zgorzeli zęba, a nawet większych komplikacji zdrowotnych.

0 Shares
You May Also Like