Naprawy spawalnicze wózka widłowego – kto może je przeprowadzić?

0 Shares
0
0
0

Wózki widłowe są podstawowym sprzętem wykorzystywanym w firmach i przedsiębiorstwach produkcyjno-handlowych, do przenoszenia i podnoszenia ciężkich ładunków. Trudno wyobrazić sobie bez nich również szeroko pojętą branżę magazynową. Obciążenia, którymi są poddawane oraz warunki ich pracy, wpływają na szybsze zużywanie się mechanizmów lub innych elementów ich konstrukcji. Bardzo często do napraw wózków widłowych wykorzystuje się spawanie. Sprawdź, kto może przeprowadzić naprawy spawalnicze w tych maszynach.

Jakie naprawy spawalnicze można przeprowadzić w wózku widłowym?

Elementami, które można z powodzeniem zregenerować poprzez spawanie, są: widły, pozycjonery (pozycjonowanie wideł), maszty, kabiny, karetki (płyty czołowe), obrotnice, chwytaki oraz przesuwy boczne. W przypadku wideł, chociaż jest to oczywiście możliwe, nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Warto rozważyć zakup nowego elementu, ponieważ jest on poddawany największym obciążeniom i siłom zginającym.
Wszystko zależy od stopnia zużycia konkretnej części lub jej uszkodzenia. Jeśli chodzi o pozostałe elementy, zasada pozostaje taka sama. Do dokładnej i rzetelnej oceny zasadności spawania, wymagana jest konsultacja diagnostyczna z doświadczonym specjalistą lub serwisantem. Należy także wspomnieć, iż wózek widłowy jest objęty dozorem UDT.

Naprawy spawalnicze wózka widłowego – kto może je przeprowadzić?

Możliwość wykonania napraw spawalniczych wózków widłowych jest niewątpliwie ich dużą zaletą. Można dzięki temu ograniczyć znacząco koszty serwisu lub ewentualnych zakupów nowego sprzętu. Niezależnie od charakteru wykonywanych prac należy zlecić je firmom lub fachowcom z doświadczeniem. Szczególnie ważne jest to w przypadku spawania osprzętu, elementów mechanicznych czy konstrukcji maszyny.
Powinny to być osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Jest to o tyle ważne, iż prace spawalnicze należy wykonywać w tych maszynach z niezwykłą starannością. Ewentualne zaniedbania w tym zakresie mają niestety bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji wózka widłowego.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy naprawa będzie zlecana do odpowiedniego serwisu, należy pamiętać o codziennym kontrolowaniu stanu technicznego eksploatowanego wózka widłowego. Naprawę uszkodzonych elementów lub konstrukcji w wózku widłowym poprzez spawanie, należy zlecić serwisowi, który zatrudnia doświadczonych specjalistów o wysokich kwalifikacjach i odpowiednim doświadczeniu. W przypadku zlecenia napraw spawalniczych w danym serwisie po raz pierwszy, warto upewnić się, czy jego pracownicy mają uprawnienia wydane przez UDT. Każda naprawa powinna być poprzedzona dokładną analizą uszkodzenia lub usterki w wózku widłowym. Następnie fachowiec o odpowiednich kwalifikacjach dobiera odpowiednią technologię spawania. Po wykonaniu i zakończeniu robót spawalniczych sporządzana jest dokumentacja powykonawcza razem z odbiorem Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).

0 Shares
You May Also Like