Rynek używanych maszyn kwitnie — dotyczy to także kompresorów przemysłowych i sprężarek profesjonalnych. Jednak czy zakup używanego urządzenia do wytwarzania sprężonego powietrza jest dobrym rozwiązaniem? Przed dokonaniem transakcji warto rozeznać się w temacie. Podpowiadamy, czy lepiej kupić nowy, czy używany kompresor.
Zakup kompresora — od czego zacząć?
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na zakup używanego, czy nowego kompresora, przed wyborem konkretnego urządzenia i jego parametrów należy dokładnie przeanalizować potrzeby zarówno techniczne jak i same wymagania zakładu. Przede wszystkim trzeba poddać analizie warunki, jakie musi spełnić kompresor, czyli możliwości w zakresie maksymalnego ciśnienia roboczego, wydajności, jakości sprężonego powietrza oraz jego zużycia w czasie. Oprócz tego ważna jest przewidywana intensywność pracy kompresora, czyli czy będzie on pracował okresowo lub sporadycznie, czy też będzie poddawany intensywnej eksploatacji przez długi czas. Są to główne czynniki pozwalające podjąć decyzję o zakupie nowego lub używanego kompresora. Tylko nowy sprzęt jest gwarancją długiej, bezawaryjnej pracy i najwyższej jakości wytwarzanego sprężonego powietrza. Spore znaczenie ma również branża, w jakiej będzie działać sprężarka.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego kompresora?
Choć zakup używanego kompresora wiąże się z możliwością znacznych oszczędności, to jednak niesie za sobą pewne ryzyko. Aby nie wpaść w pułapkę nadmiernie wyeksploatowanego urządzenia należy zachować ostrożność, a zakup poprzedzić rozeznaniem rynku dostawców i wybranie rzetelnego sprzedawcy o dobrej opinii. Następnie ważne jest skrupulatne sprawdzenie sprężarki powietrza przed dokonaniem zakupu. Kontrola powinna przede wszystkim obejmować stan techniczny kompresora. Jeżeli osoba odpowiedzialna za zakupy nie orientuje się w kwestiach technicznych sprężarek powietrza, to powinna zasięgnąć opinii specjalisty, a także zaprosić go na oględziny kompresora. Taka osoba będzie w stanie określić, czy sprzęt nie posiada ukrytych wad, czy usterek wymagających naprawy a powstałych w czasie dotychczasowego używania. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy sprężarka pokryje zapotrzebowanie konkretnego procesu produkcyjnego na sprężone powietrze. Warto też zasięgnąć informacji sprzedającego o regularność przeprowadzanych serwisów, konserwacji i czyszczenia urządzeń. Da to ogólny pogląd na poziom zadbania kompresora.
Dla kogo zakup używanego kompresora jest dobrym rozwiązaniem? Z pewnością dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i poszukują możliwości redukcji kosztów. Na początek, skorzystanie z używanego kompresora jest dobrą opcją. Oprócz tego z pewnością rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku zakładów, które poszukują dodatkowej sprężarki powietrza, będącej wsparciem dla istniejącego systemu oraz mniej obciążonej pracą niż podstawowe kompresory.
Kiedy lepiej kupić nową sprężarkę powietrza?
Nowa sprężarka, choć jest droższym rozwiązaniem, to stanowi znacznie pewniejszy wybór. Zapewnia większą wydajność, lepszą jakość sprężonego powietrza oraz dłuższy czas eksploatacji. Nie ma również konieczności dokładnego sprawdzania stanu technicznego nowego kompresora, ponieważ nie ma wątpliwości co do stanu fabrycznie nowego urządzenia. Takie kompresory są również objęte gwarancją, w ramach której wszelkie usterki i awarie naprawiane są na koszt producenta.
Zakup nowej sprężarki powietrza polecany jest firmom, które planują intensywną eksploatację maszyn i wymagają wysokiej wydajności urządzeń produkujących sprężone powietrze. Na zakup nowego kompresora powinny się także zdecydować firmy, które ze względu na rodzaj prowadzonej działalności i branżę, w której działają, wymagają użycia wyłącznie sprężonego powietrza najwyższej jakości. Taką pewność daje jedynie wykorzystanie nowej sprężarki powietrza. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać najnowszy model kompresora o najlepszych parametrach.
źródło: czemar.pl