Bledy-w-termoizolacji-podlogi

Błędy w termoizolacji podłogi? Zleć ekspertyzę budowlaną

0 Shares
0
0
0

Źle ocieplona podłoga wpływa na komfort użytkowania domu, powodując przy okazji duże straty ciepła w budynku. To z kolei przyczynia się do wzrostu rachunków za prąd i kosztów utrzymania domu. Jak podają szacunku, w budynku, w którym podłoga nie jest zabezpieczona za pomocą izolacji termicznej, traci się około 15% ciepła pochodzącego z centralnego ogrzewania domu. Podczas prac budowlanych warto zatem zadbać o dobrą ekipę, która zadba o prawidłową izolację termiczną podłogi.

 

Ocieplenie podłogi w całym domu

 

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że prawidłowo ocieplona podłoga sprzyja niższym kosztom utrzymania domu i jego ogrzewania. Jeżeli dodamy do tego jeszcze komfort chodzenia po przyjemnie ciepłej posadzce, to argumenty przemawiające za izolacją podłogi będą nie do podważenia. Niestety zdarza się, że posadzki w nowowybudowanym budynku chłoną ciepło systemowe, a my odczuwamy charakterystyczny dyskomfort podczas korzystania z zimnej posadzki. Nierównomiernie rozłożone ciepło pochodzące z c.o. to często konsekwencja nie tylko źle zamontowanej izolacji cieplnej posadzki, ale i instalowania folii izolacyjnej tylko w części domu, np. na użytkowanym piętrze remontowanego budynku. Przekonanie, że izolacja cieplna jednej kondygnacji wystarczy do prawidłowego funkcjonowania domu jest o tyle mylące, co kosztowne, ponieważ generuje nie tylko wyższe rachunki za prąd, ale i z czasem zmusza nas do kosztownych remontów.

 

Podczas prac budowlanych ocieplona powinna być nie tylko podłoga na parterze, ale i każdym piętrze, jeżeli budynek nie jest parterowy. Dodatkowo wskazane jest, żeby izolacja termiczna znalazła się także na nieużytkowanym półpiętrze lub strychu. Jeżeli budynek posiada podpiwniczenie, trzeba także zabezpieczyć podłogę na styku parteru i piwnicy. Brak ocieplenia stropu piwnicy może się przyczynić do ubytków cieplnych w całym domu.

 

Co zrobić, jeżeli wykonawca nie zadbał o odpowiednie zaizolowanie podłóg w naszym domu? W takiej sytuacji możemy zlecić nierzetelnej ekipie budowlanej naprawienie błędów. W przypadku nieocieplonego stropu piwnicy często będzie to wtłoczenie luźnego granulatu w przestrzeń pomiędzy stropem podpiwniczenia a poziomem podłogi na parterze. Już to powinno poprawić komfort termiczny budynku. Jeżeli jednak wykonawca będzie uchylać się od obowiązku, warto zlecić wykonanie profesjonalnej ekspertyzy budowlanej. Rzeczoznawca budowlany sprawdzi jakość i zasadność wykonanych robót.

 

Podłoga na gruncie do ocieplenia

 

Wiele domów nie posiada podpiwniczenia. Dotyczy to zarówno nowoczesnego budownictwa, jak i starych budynków, w których zrezygnowano z piwnicy z powodów finansowych. Pamiętajmy, że jeżeli dolna kondygnacja budynku jest posadowiona bezpośrednio na gruncie, musimy zadbać o prawidłową izolację termiczną podłogi na parterze. W przypadku podłogi na gruncie jest to o tyle ważne, że unikniemy dzięki temu zarówno strat cieplnych, jak i podmakania posadzki.

 

Podłoga w domu bez piwnicy musi składać się z kilku warstw zabezpieczających, w tym z warstwy podbudowy pod posadzkę, betonowej płyty, podkładu pod podłogę i izolacji termicznej posadzki. Podłoga na gruncie musi też mieć dobrą izolację przeciwwilgociową – w przeciwnym wypadku na posadzce, a także na ścianach, będzie pojawiała się pleśń i mokre wykwity. Dopiero na tak przygotowanej podbudowie możemy zainstalować właściwą warstwę podłogi – płytki, drewniane panele lub wykładzinę.

 

Błędy popełnione podczas przygotowywania podłogi należą do kategorii błędów budowlanych, które bardzo trudno wyeliminować. Ma to związek z warstwowością prac – podbudowa posadzki jest przykrywana przez kolejne warstwy, które zakrywają potencjalne usterki. Z tego względu walka z nierzetelnym wykonawcą, który popełnił błędy w termoizolacji podłogi, może być utrudniona ze względu na niemożność wykrycia przyczyn usterki. Podobnie trudna może się okazać naprawa uszkodzeń. W związku z tym w przypadkach tego rodzaju błędów budowlanych przed podjęciem jakichkolwiek czynności wskazana jest konsultacja rzeczoznawcy budowlanego, który wykona oględziny i przygotuje dla nas profesjonalną ekspertyzę budowlaną. Na jej podstawie będziemy mogli dochodzić odszkodowania.

0 Shares
You May Also Like