usg-tkanek

Wyczuwasz zmiany w obrębie skóry? Zgłoś się na USG tkanek podskórnych

0 Shares
0
0
0

Badanie USG jest jednym ze skuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów obrazowania stosowanych w nowoczesnej medycynie. Doskonale sprawdza się przy diagnozowaniu zmian nowotworowych, guzów czy torbieli. Jednak najczęściej pacjentom wydaje się, że USG stosowane jest wyłącznie do badania narządów umieszczonych głębiej wewnątrz organizmu. Warto wiedzieć, że badanie ultrasonograficzne doskonale sprawdza się również przy obrazowaniu tkanek podskórnych. Wyjaśniamy, kiedy zgłosić się na takie badanie i jakie niesie ze sobą korzyści.

Na czym polega badanie ultrasonograficzne?

Badanie ultrasonograficzne służy do obrazowania wewnętrznych struktur ciała przy użyciu fal ultradźwiękowych. We współczesnej medycynie jest badaniem cenionym ze względu na swoje bezpieczeństwo i możliwość wielokrotnego powtarzania, bez jakiegokolwiek ryzyka czy skutków ubocznych dla pacjenta. Jednocześnie badanie USG daje możliwość zobrazowania narządów wewnętrznych w czasie rzeczywistym i w ruchu. Przy tym jest dość precyzyjne i wiarygodne. Przy pomocy badania USG uwidacznia się wielkość badanych narządów, ich kształt oraz ukrwienie. 

Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalistycznej aparatury emitującej i odbierającej fale ultradźwiękowe. Ultradźwięki wysyłane są do wnętrza organizmu, przenikając przez skórę. Następnie fale dźwiękowe odbijają się od narządów wewnętrznych i wracają do urządzenia, które je wysłało. W tym miejscu określana jest długość odbitych fal dźwiękowych, która różni się w zależności od odległości narządu od nadajnika fal. Następnie dane te poddawane są interpretacji. Na tej podstawie tworzony jest na ekranie obraz ukazujący wewnętrzne struktury ciała. Dzięki temu lekarz przeprowadzający badanie USG może od razu zauważyć ewentualne zmiany w wielkości i budowie narządów. Jednocześnie w ten sam sposób wykrywane są wszelkiego rodzaju guzy, torbiele czy zmiany nowotworowe.

Czym są tkanki podskórne?

Aby wiedzieć czy powinniśmy udać się na badanie tkanek podskórnych i ewentualnie kiedy to zrobić, należy w pierwszej kolejności zrozumieć, czym są tkanki podskórne. Najprościej mówiąc, tkanka podskórna jest wewnętrzną warstwą skóry, która zbudowana jest w sposób wielowarstwowy. Z jednej strony, co wydaje nam się najbardziej oczywiste, skóra chroni organizm przed drobnoustrojami i szkodliwymi czynnikami ze świata zewnętrznego. Jest to pierwsza bariera ochronna organizmu. Jednak to nie jedyne zadanie skóry. Jej rolą jest również zapewnienie stabilizacji dla narządów wewnętrznych. Tym samym skóra musi być nie tylko elastyczna, ale również trwała.

Tkanka podskórna, czyli wewnętrzna warstwa skóry, swoją budową i strukturą znacząco różni się od skóry właściwej. Jest ona w większości zbudowana z luźnej tkanki łącznej gromadzącej tłuszcz. Jest on rezerwą energetyczną organizmu i zapobiega nadmiernej utracie ciepła przez ciało, a zatem jest też swego rodzaju izolacją cieplną. Oprócz tego w tkance podskórnej znajdują się także naczynia krwionośne i limfatyczne, a także nerwy i elementy gruczołów łojowych oraz potowych. Tym samym jej budowa jest dość skomplikowana i złożona. Sprawia to, że w tkance podskórnej mogą powstawać różnego rodzaju guzy, tłuszczaki czy gruczolaki. Warto więc w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłosić się na USG tkanek podskórnych, ponieważ zmiana wyczuwalna pod palcami lub widoczna gołym okiem może być zarówno całkowicie niewinna, jak i stanowić poważne zagrożenie dla życia.

Kiedy zgłosić się na USG tkanek podskórnych?

USG tkanek podskórnych przeprowadza się w celu zobrazowania zmian zlokalizowanych pod powierzchnią skóry. Ze względu na bardzo różnorodny charakter tych zmian ważne jest ich zdiagnozowanie, aby stwierdzić czy wymagane jest leczenie i ewentualnie jakie dalsze kroki podjąć w tym kierunku. Jednak kiedy zgłosić się na badanie USG tkanek podskórnych? Podstawowym i najważniejszym objawem, który powinien skłonić do wykonania badania ultrasonograficznego tkanek podskórnych są wyczuwalne pod palcami lub widoczne zmiany w obrębie tkanki podskórnej lub skóry. Oprócz tego lekarze zalecają wykonanie USG tkanek podskórnych po doznanym urazie lub obrzęku mięśni, w szczególności gdy są to zmiany bolesne. 

Warto przeprowadzić badanie USG tkanek podskórnych także przy wyczuwalnym powiększeniu węzłów chłonnych oraz asymetrii kończyn objawiającej się opuchlizną czy zmianami skórnymi. Należy zawsze stawiać na wczesną diagnostykę, gdyż gwarantuje ona najlepsze efekty leczenia.

źródło: gabinetusg.com.pl

0 Shares
You May Also Like