Taras z trawertynu – dlaczego to dobre rozwiązanie?

0 Shares
0
0
0

Posiadanie własnego tarasu to wygoda, komfort i poczucie spełnienia. Do wykończenia tarasu można wykorzystać drewno, ale materiał ten nie grzeszy wytrzymałością i jest też dosyć pospolity. Zatem jak wykończyć taras? O wiele lepszym rozwiązaniem będzie naturalny kamień, taki jak trawertyn, który obecnie zdobywa coraz więcej zwolenników. Wyróżnia go ciekawy wygląd, który daje szerokie możliwości aranżacyjne.

Czym jest trawertyn?

Kamień naturalny jest stosowany w budownictwie od tysiącleci. Trawertyn jest kamieniem dekoracyjnym, który cechuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na ścieranie. Na wygląd płyt z trawertynu wpływa sposób ich obróbki. Po odpowiednim przygotowaniu trawertyn jest niezwykle odporny na przeciążenia, nie są mu też straszne warunki atmosferyczne. Chociaż do twardości granitu trochę mu brakuje, jest wysoce odporny na ścieranie, rysowanie i kruszenie. Taras wykończony trawertynem będzie o wiele trwalszy od drewnianego, a dodatkowo nie trzeba go tak często impregnować.

Zalety tarasu z trawertynu

Do zalet trawertynu z pewnością można zaliczyć stosunek ceny do jakości. Utrzymanie w dobrej kondycji tarasu wykonanego z trawertynu nie wymaga dodatkowych nakładów pracy i wydatków. Pielęgnacja trawertynu jest nieskomplikowana. Taka aranżacja świetnie sprawdzi się na tarasach domów wykonanych na modłę śródziemnomorską lub bałkańską. Na tarasie używa się płyt o grubości przynajmniej trzech centymetrów. Nawet podczas intensywnej eksploatacji trawertyn nie matowieje i nie przebarwia się od działania chemicznych środków czyszczących.
Wykończenie tarasu płytami z trawertynu nie wymaga tworzenia skomplikowanej konstrukcji – wystarczy betonowa wylewka. Od spodu wykonuje się izolację przeciwwilgociową, która zapobiega pobieraniu wody z gruntu. Znacznie wydłuża to żywotność tarasu. Do budowy tarasu najlepiej sprawdzi się trawertyn wydobywany z głębokich pokładów, który cechuje się mniejszą nasiąkliwością oraz ma bardziej jednolitą strukturę.

Taras z trawertynu – trwałość i estetyka

Podczas budowy tarasu należy zachować przynajmniej dwuprocentowy spadek. Dzięki temu woda nie będzie stała w miejscu i wsiąkała w kamień. zapobiega to powstawaniu pęknięć w strukturze kamienia. Do klejenia płyt z trawertynu można używać białego kleju do kamienia naturalnego. Czyszczenie trawertynu jest proste, można do tego używać specjalnych środków do kamienia naturalnego, ale też uniwersalnych detergentów. Nawet poplamienie tarasu substancjami agresywnymi lub chemicznymi nie spowoduje zniszczenia płytek.
Szczególnym zainteresowaniem cieszy się krajowy trawertyn, który wydobywa się pod Krakowem. Cena takiego kamienia jest atrakcyjna, a jego wygląd potrafi wzbudzić zachwyt. Ze względu na szerokie możliwości obróbki kamienia naturalnego można zdecydować się na takie wykonanie tarasu, które będzie idealnie pasowało do zewnętrznej estetyki budynku. Zalecane jest używanie fug, szczególnie podczas układania na tarasie większych płytek, dzięki czemu woda nie będzie przedostawała się pod spód.

0 Shares
You May Also Like