technologia-w-logistyce

Łańcuch dostaw 4.0 – technologia w logistyce

0 Shares
0
0
0

Technologie zmieniają świat biznesu. Również i w sektorze logistyki można zaobserwować coraz większy udział nowoczesnych narzędzi z zakresu cyfryzacji, automatyki, a nawet sztucznej inteligencji. Koncepcja łańcucha dostaw 4.0 to już nie mrzonka. Z powodzeniem wdrażają ją bowiem liczne przedsiębiorstwa. Jak to wygląda w praktyce?

Czym jest łańcuch dostaw?

 

Pod pojęciem łańcucha dostaw kryje się cały zestaw czynności, które rozpoczynają się w momencie złożenia zamówienia przez klienta, a kończą po dostarczeniu produktu (usługi) do odbiorcy i rozliczeniu transakcji. Łańcuch dostaw bywa również zamiennie określany łańcuchem wartości, gdyż produkt, przechodząc przez kolejne jego etapy, zwiększa swoją wartość.

Łańcuch dostaw obejmuje m.in.:

  • planowanie, realizację i nadzór nad przepływem materiałów i informacji,
  • zakup surowców,
  • procesy przetwórcze,
  • magazynowanie towarów,
  • obsługę zamówień,
  • transport produktów do klientów,
  • kontrolę jakości.

Efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw ma na celu optymalizację zysków oraz osiągnięcie jak najwyższej konkurencyjności na rynku. Dlatego przedsiębiorstwa podejmują liczne wysiłki na rzecz usprawnienia łańcucha dostaw i zwiększenia jego efektywności.

Łańcuch dostaw – elementy zasadnicze

 

W łańcuch dostaw zaangażowane są liczne podmioty – producenci, dostawcy, dystrybutorzy, partnerzy handlowi, sprzedawcy i konsumenci. Im więcej uczestników, tym bardziej rozbudowany łańcuch wartości. Spośród tych wszystkich grup za trzy zasadnicze elementy literatura przedmioty uznaje:

  • producenta danego produktu,
  • dostawcę, który transportuje produkt,
  • klienta, który nabywa produkt.

Współczesne łańcuchy dostaw cechują się dużą złożonością. Zarządzanie nimi stanowi więc wymagające zadanie. Z pomocą przychodzą nie tylko zaawansowane technologie, ale i specjalistyczne firmy, którym można powierzyć obsługę logistyczną. Profesjonalny podmiot zajmie się wszelkimi szczegółami, a przedsiębiorca zyska czas i zasoby na rozwój innych aspektów działalności.

Łańcuch dostaw 4.0 – czym się wyróżnia?

 

Dzięki postępowi technologicznemu łańcuchy dostaw stale ewoluują. W konsekwencji cechują się większą dynamiką i elastycznością, a także lepiej odpowiadają na potrzeby klientów. W warunkach rosnącej złożoności pozwala to maksymalizować zyski i z sukcesem budować przewagę konkurencyjną na rynku. Stosowanie nowoczesnych technologii to współcześnie konieczność, jeśli chce się pozostać „w grze”.

Wśród kluczowych aspektów łańcucha dostaw 4.0, które przesądzają o konkurencyjności, wymienić można:

  1. Pozyskiwanie i zarządzanie danymi przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Specjalistyczne oprogramowanie nie tylko zbiera i przechowuje dane, ale również jest w stanie je szybko zinterpretować. Zapewnia również płynny przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi działami przedsiębiorstwa. Ponadto nowe technologie umożliwiają identyfikowalność towarów, niezbędną do ich śledzenia w czasie rzeczywistym.

 

  1. Integracja pomiędzy uczestnikami łańcucha dostaw. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw mają dostęp do jednakowych informacji, co pozwala wspólnie zaplanować pracę i ujednolicić procesy.

 

  1. Automatyzację procesów. Polega to m.in. na zastosowaniu oprogramowania typu WMS, które ułatwia zarządzanie operacjami magazynowymi, oraz użyciu mechanizmów takich jak kompletacja głosowa (pick by voice). Coraz większym uznaniem cieszą się również systemy do zarządzania trasami transportu.

Wdrożenie usprawnień charakterystycznych dla łańcucha 4.0. wymaga sporych nakładów finansowych. Niestety, nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na tak duże wydatki. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie ma dostępu do nowoczesnych technologii. Na rynku funkcjonuje bowiem coraz więcej podmiotów, które świadczą profesjonalną obsługę logistyczną. Decydując się na współpracę z rzetelnym partnerem, przedsiębiorca usprawnia funkcjonowanie firmy, a jednocześnie nie ponosi wydatków na wdrożenie innowacji.

0 Shares
You May Also Like