Relacje-miedzy-tekstem-a-grafika

Relacje między tekstem a grafiką na slajdach w prezentacji multimedialnej

0 Shares
0
0
0

Za najlepsze w odbiorze uznaje się te prezentacje multimedialne, które umiejętnie łączą tekst z elementami graficznymi. Jak sprawić, aby relacje między tekstem a grafiką były odpowiednie? Do jakich zasad warto się stosować, by stworzyć atrakcyjną prezentację?

Relacje między tekstem a grafiką – jak sterować uwagą odbiorców prezentacji?

 

Jedna z głównych zasad tworzenia prezentacji multimedialnej głosi, że im mniej tekstu, tym lepiej. W efekcie często jest on zastępowany grafikami, które nijak się mają do tematu wystąpienia i nie wnoszą do niego żadnego wkładu. Po prostu są. Nie na tym to polega. Upychanie elementów graficznych wszędzie gdzie się da może bowiem odnieść skutek odwrotny do zamierzonego – prezentacja multimedialna szybko znudzi się odbiorcom.

W tym kontekście o wiele ważniejsze zdają się być relacje między tekstem a grafiką na slajdach. O czym warto pamiętać? Istotne jest przede wszystkim odpowiednie ustawienie elementów.

  1. Grafika umiejscowiona w centralnym obszarze slajdu pozostawia mało miejsca dla tekstu. To na niej koncentruje się uwaga odbiorców. Nie zawsze trzeba obawiać się takiego układu. Można go wykorzystać np. do przedstawienia ważnych informacji za pomocą wykresu.

 

  1. Grafika umiejscowiona z lewej bądź z prawej strony slajdu pozostawia więcej miejsca dla tekstu i – jak pokazują badanie – jest przyjemniejsza w odbiorze. To, w jaki sposób zostaną rozmieszczone poszczególne elementy układu, zależy od tego, na co prelegent chce położyć nacisk.

Zgodnie z kierunkiem dokonywania analizy informacji, z lewej strony powinny znaleźć się ważniejsze elementy. To na nich bowiem w pierwszej kolejności skupi się uwaga odbiorców. Jeśli w przypadku danego slajdu większe znaczenie ma grafika, należy ją umieścić po lewej stronie, natomiast tekst – po prawej.

 

  1. Grafika umiejscowiona w dole slajdu. Koncentruje uwagę na wyżej znajdującym się tekście. Warto zdecydować się na taki układ, jeśli to tekst jest istotniejszy.

Tekst w prezentacji multimedialnej – o czym jeszcze pamiętać?

 

Odpowiednie ustawienie grafiki i tekstu na slajdzie to niejedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, by stworzyć atrakcyjną prezentację. Istnieje co najmniej kilka zasad, których warto się trzymać. Po pierwsze, tekst powinien być odpowiednią wielkość. Duże litery będą ułatwiać percepcję informacji. Jest to szczególnie ważne, jeśli wystąpienie ma odbyć się w dużej sali. Zbyt mały zapis będzie ledwo zauważalny z końca pomieszczenia.

Po drugie, tekst powinien mieć odpowiedni krój. Najlepiej sprawdzają się proste kroje pisma, całkowicie pozbawione ozdobników, np. Arial, lub z niewielką ich ilością, np. Times New Roman. Zapewniają one przejrzystość zapisu i nie męczą oka.

Po trzecie, tekst należy odpowiednio wyrównać. Najlepszą opcją jest jego wyrównanie do lewej strony. Dopuszczalne jest również jego wypośrodkowanie oraz obustronne justowanie. Nie zaleca się natomiast wyrównywania zapisu do prawej strony – jest zdecydowanie mniej czytelny, a przede wszystkim męczy oko i mózg. Wymaga bowiem lokalizowania miejsca, w którym zaczyna się każda kolejna linijka tekstu.

Grafika w prezentacji multimedialnej – o czym nie można zapomnieć?

 

Dobre praktyki obowiązują także w przypadku grafiki w prezentacjach multimedialnych. Przede wszystkim zaleca się, aby liczba elementów graficznych znajdujących się na jednym slajdzie nie przekraczała sześciu.

Co więcej, ważne jest również ich regularne rozmieszczenie (np. w rzędach lub kolumnach). Zagwarantuje to ich czytelność. Na parametr ten wpływ ma również wielkość grafik. Podobnie jak tekst powinny być one odpowiednio duże. Dzięki temu będą dobrze widoczne nawet z najodleglejszego zakątka.

O atrakcyjności prezentacji multimedialnej przesądza wiele aspektów. Jednym z nich są odpowiednie relacje między tekstem a grafiką. Żeby wszystkie elementy dobrze ze sobą współgrały, przygotowanie prezentacji multimedialnej warto powierzyć fachowcom. To gwarancja profesjonalnego efektu, który zachwyci publiczność.

źródło: tworzenieprezentacji.pl

0 Shares
You May Also Like